Denizli Kaplıcaları ve İçmeleri

Pamukkale Şifalı Suları

İl merkezine 18 km uzaklıkta bulunan, eski Hierapolis kentinin bulunduğu alanda yer alan ve travertenleri yaratan bu sular, bölgenin en önemli ve etkin özelliğidir.
Kalp, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıkları, ılık içildiğinde spazmlı midelere iyi gelmeke beraber, çok değerli idrar söktürücü, böbrek ve kum taşlarında, idrar yolu iltihaplarında etkilidir.

Buldan Maden Suyu

Buldan'a 2 km uzaklıktaki madensuyu kaynakları, iki ayrı çeşmeden akmaktadır. Bu kaynaklar, soğuk ve sıcak su olarak dakikada 25 litre su verir. Suyun sıcaklık derecesi 190C tır. Karbondioksitle bikarbonatlı suların karışımıdır. Denizden yüksekliği 600 metre olan bu maden suyunun sindirim sistemi, karaciğer işlevleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Sofra suyu niteliğindedir.

Karahayıt Kaplıca ve İçmeleri

Pamukkale termal kaplıcası sisteminin bir kolu sayılan bu kaplıca, Pamukkale'nin 5 km kuzeyinde, Karahayıt kasabasındadır. Suyunun bileşimi, Pamukkale kaynağına benzemektedir. Ancak sıcaklığı daha fazla olup, serbest karbondioksiti daha azdır. Radyoaktivitesi yüksek olan kaplıca suları, üç kaynaktan çıkar, kaynakların sıcaklıkları 420C , 500C ve 560C dır.
Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon, romatizma-siyatik, deri sinir, lumbago, gibi hastalıklarla uyuz, sivilce, kaşıntı gibi deri hastalıklarına iyi gelir.
Kalsiyum bakımından zengindir (466.000). Bileşimindeki diğer maddeler; Bikarbonat 1329.569, sülfat 830.000, sodyum 114.950, demir 2.485, potasyum 32.883, magnezyum 131.344, serbest karbondioksit 730.40 mg radyoaktivite 183.14 dür.

Kaklık Mağarası

Denizli Honaz ılçesi Kaklık Kasabası, Denizli-Ankara Karayoluna 1 Km. mesafede, Denizli Çimento Fabrikasına 500 M. mesafede bulunan bu mağaradaki su şifalı olup daha çok kadınların deri ve zührevi hastalıkları tedavisinde faydalıdır.

Çizmeli (Yenice) Kaplıca ve İçmeleri

Buldan ilçesine 16 km uzaklıktaki Yenicekent sınırları içindedir. Menderes kıyısında olup, Tripolis antik kenti kalıntıları arasından gidilir. Denizli merkezinden de direk gidilir. Yolu iyidir, tesis vardır. Kaynağın sıcaklığı 440C olup, hidrokarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum, iyonları bulunur. Radyoaktivitesi yüksektir (91 eman).
Romatizma, kalp, damar sertliği, deri, basur memeleri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
Aynı kaplıca sistemi içinde (Karşıyaka ve Kamera) ılıcaları da vardır. Ilıcaların şifa özellikleri Yenice Kaplıcası gibidir.

Gölemezli Çamur Kaplıcası

Akköy ilçesine bağlı Gölemezli köyü yakınlarındadır. Dört kaynak halindedir. Kaynaklar nitelik bakımından her birinden farklıdır. Birisi çamur hamamı olarak kullanılır. Sıcaklıkları 35-500 C arasındadır.
Kaynak sularının bileşiminde karbondioksit, sülfat, sodyum ve kalsiyum bulunmaktadır. Termal Pamukkale sistemine uyar. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Babacık ( Kabaağaç ) Kaplıcası

Sarayköy ilçesi Tekke köyü ılıcasının 3 km. uzaklığındaki Kaabaağaç köyündedir. Kükürtlü iki kaynaktan çıkar. Kaynakların birisi 430 C, diğeri 620 C sıcaklıktadır. Karbondioksit bakımından zengindir.

Tekkeköy Kaplıcası

Sarayköy ilçesi Tekke köyü yakınındadır. Sarayköy'e uzaklığı 20 km. olup, çeşitli yerlerden sıcak sular kaynamaktadır. Sıcaklığı 800 C dır. Roma devrinden kalma hamamı, havuzu, soyunma yeri vardır.
Romatizma, deri, kadın hastalıkları, idrar yolu rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır.

Kızıldere Ilıcası

Sarayköy'e 11 km. uzakta kızıl renkli kayalardan çıkar. Sular buradan kaplıcaya gelir. Suları sodyum karbonatlı ve sodyum sülfatlıdır. Çeşitli kaynaklardan çıkan suların sıcaklıkları 630 C, 650 C ve 880 C'dir.
İki kubbeli bir hamamı, iki banyo yeri, havuzu ve soyunma yeri vardır. Romatizma ve yorgunluğa iyi gelir.